Dışarı çık ve hayatı keşfet!

socialdesign.png

Çocuklarımızın dışarı çıkmasını ve hayatı yerinde keşfetmesini sağlayacak bir cep telefonu oyunu tasarlıyoruz. Temel hedefimiz çocuklarımızı evden dışarıya çıkmaya teşvik etmek, merak etme güdülerini harekete geçirmek ve tabiatı, kültürel değerlerimizi, tarihimizi, mimarimizi ve sosyal yaşamı yerinde görmelerini sağlamak. Bu süreçte bilgi dağarcıklarını gelişmesine katkıda bulunmayı ve eğitim-öğretim sistemine yeni bir soluk getirmeyi amaçlıyoruz. Cep telefonu oyunu fikrimizi ürüne dönüştürme aşamasında birçok kişi, grup ve kuruluş ile fikir teâtisinde bulunuyoruz.

Bu girisimimiz ile alakalı daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

DFC World Buluşması için İspanya’daydık

23517494_10110713231080910_9060971139927266125_n.jpg

30’u aşkın ülkenin katılımı ile Design for Change (DFC) World buluşması İspanya’da gerçekleşti. Bostan Sosyal İnovasyon Enstitüsü çatısı altında sürdürdüğümüz bir inisiyatif olan Güç Bende! Hareketi kapsamında, 10-16 Kasım tarihleri arasında Madrid’te gerçekleşen yıllık buluşmaya ilk iki gününde farklı ülkelerden gelen öğrenci toplulukları projeleri ile katıldılar. Son 3 gün ise DFC World’ün farklı ülkelerden gelen temsilcilerinin buluşmasına ve atölye çalışmalarına ayrıldı. 3 gün boyunca yaptığımız toplantılar, seminerler ve atölye çalışmaları ile nasıl daha etkin olabileceğimizi, içeriğimizi nasıl geliştirebileceğimizi, iletişim metodlarını ve yapılabilecek diğer aktiviteleri konuştuk. Bununla birlikte, gelecek sene Tayvan’da düzenlenecek olan DFC World şampiyonasının da planlamasına hemen başladık. DFC World’ün Türkiye’deki partneri olarak Güç Bende! Hareketi 2018 yılında Tayvan’da düzenlenecek olan etkinliğin planlama komitesindeki 4 ülkeden birisi olacak.

Bu sene Madrid’te gerçekleşen buluşmanın ülke partnerlerine özel olarak düzenlenen son 3 gününe katıldık. Güç Bende! Hareketini Seyithan Ahmet Ateş temsil etti. Yürüttüğümüz sponsorluk görüşmelerini henüz sonuçlandıramadığımız için herhangi bir proje ekibini bu sene İspanya’ya götürmemiz mümkün olmadı. Ama İspanya’dan enerji dolu bir şekilde döndük. Dünyanın farklı köşelerinde Design for Change hareketinin nasıl etkiler yarattığını görmek ve farklı deneyimleri birinci ağızlardan dinlemek bize umut verdi. 3 gün boyunca neler yaptığımızı birkaç yazı dizisi ile www.gucbende.org sitesinden sizlerle paylaşacağız.

Şimdilik hoşçakalın!

Ankara Kalkınma Ajansı Semineri

20 Ekim ve 27 Ekim tarihlerinde Ankara Kalkınma Ajansı organizasyonu ile, kurum çalışanlarına yönelik olarak "İçtimai inkisaf için Sosyal İnovasyon" başlıklı bir seminer düzenledik. Seminer kapsamında aşağıdaki konuları ele alma fırsatımız oldu:

  • Sosyal İnovasyon Nedir?
  • Sosyal İnovasyon neden gereklidir?
  • Sosyal İnovasyon'u gerekli kılan dinamikler, değişimler nelerdir?
  • Sosyal İnovasyonlar hangi alanlarda yoğun olarak göze çarpmaktadır?

Seminerin diğer faydası ise, sosyal inovasyonun nasıl anlaşılması gerektiği ve sahadaki gerçekliklerin neler olduğunu birlikte tartısma imkanının bize sunmasıydı. Ankara Kalkınma Ajansı'nın calısanlarının kendi alanlarında oldukça deneyimli isimlerden olusması ve saha da kalkınmaya yönelik birçok calısmaya imza atmaları, bu deneyimlerden öğrenecegimiz birçok seyin olduğunu bize gösterdi.